Dom bez chemii – zdrowe i ekologiczne sprzątanie

Chemia jest dzisiaj wszechobecna. O ile wiemy, że warto unikać jej nadmiaru w produktach spożywczych, rzadko myślimy o tym, by sprawdzić skład środków używanych podczas sprzątania. Tymczasem etykiety środków czystości wypełnione są długimi, niezrozumiałymi nazwami składników oraz symbolami ostrzeżeń, np.: niebezpieczne dla środowiska, drażniące skórę, niekorzystne dla dróg oddechowych.

 

Zapach detergentów zwykle kojarzy nam się z czystością. Niestety rzadko mamy świadomość tego, że zawdzięczamy go sztucznym substancjom zapachowym, które mogą podrażniać i uczulać.

 

Detergenty ze sklepowej półki – uwaga!

Popularnym środkom czystości trudno odmówić skuteczności działania, warto jednak wiedzieć, że równocześnie nie są obojętne dla naszego zdrowia i środowiska. Do najczęstszych substancji, które wchodzą w ich skład, należą chlor i podchloryn sodu – składniki odpowiedzialne za występowanie  podrażnień, alergii oraz zatruć wziewnych. Obok nich pojawiają się też zwykle barwniki, konserwanty i inne agresywne substancje.

Skład takich produktów szkodzi naszemu zdrowiu. O ile skórną reakcję alergiczną łatwo zauważyć, to podrażnienie dróg oddechowych może przynieść negatywne efekty dopiero po latach. Pozostałości detergentów często trafiają też do naszego przewodu pokarmowego – wystarczy zjeść kanapkę położoną na świeżo umytym blacie. Szkodzą także środowisku, do którego ostatecznie trafiają.

Czy zatem bez „klasycznych” detergentów nie da się zaprowadzić w domu czystości? Nic bardziej mylnego! Istnieją naturalne sposoby na doprowadzenie domu do błysku. Naturalne środki czystości nie niszczą środowiska, nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie, a w dodatku stanowią mniejsze obciążenie dla portfela.

 

Sprzątaj zdrowo i ekologicznie!

Naturalne środki myjące nie są trudne w przygotowaniu. Większość z nich możemy wykonać z produktów, które prawdopodobnie już mamy w domu.

Cytryna: to naturalny wybielacz. Skuteczna w usuwaniu plam oraz tłuszczu, zwłaszcza w połączeniu z sodą oczyszczoną lub solą.

Sól: dobrze dezynfekuje i ściera. Ma także właściwości antyseptyczne.

Ocet spirytusowy: można go stosować jako środek usuwający tłuszcz, dezynfekujący i wybielający. Sprawdza się w walce z pleśnią, plamami oraz brzydkimi zapachami.

Soda oczyszczona: ma właściwości ścierne, skuteczna w walce z plamami i niepożądanymi zapachami. Soda i ocet dobrze sprawdzą się w duecie przy sprzątaniu łazienki.

Mydło naturalne: popularne szare mydło, wytwarzane na bazie oliwy, jest doskonałym środkiem piorącym! Roztwór z niego można także stosować przy sprzątaniu.

Olejki zapachowe: herbaciany, lawendowy, eukaliptusowy… dają cały wachlarz możliwości. W zależności od rodzaju olejku, wykazują rozmaite właściwości – antybakteryjne, grzybobójcze, zapachowe.

 

Naturalne środki czystości – przepisy

Czyszczą równie skutecznie, co detergenty ze sklepowej półki. Są przy tym neutralne dla środowiska i nie powodują groźnych skutków ubocznych. Możemy używać ich bez obaw o naszą skórę czy drogi oddechowe, a także o zdrowie innych domowników. To szczególnie ważne, jeśli w domu mieszkają dzieci. Zrób je zatem sama i przekonaj się o ich skuteczności!

 

Płyn do czyszczenia

Składniki:

  • gorąca woda
  • ¼ szklanki octu
  • 2 łyżki roztworu z mydła naturalnego
  • opcjonalnie: łyżka dowolnego olejku eterycznego, np. lawendowego

Przygotowanie: do wcześniej przygotowanego naczynia (najlepiej sprawdzi się butelka ze spryskiwaczem) wlej wodę. Dodaj resztę składników, a następnie potrząśnij do ich wymieszania.

Nasza rada. Takiego płynu możesz używać do większości powierzchni. Jeśli zależy Ci na dodatkowym nabłyszczeniu i wybieleniu, możesz dodać do niego sok z połowy cytryny.

 

Płyn do czyszczenia łazienki

Składniki:

  • ½ szklanki sody oczyszczonej
  • 2-3 łyżki octu

Przygotowanie: składniki zmieszaj ze sobą. Uzyskanym roztworem nasącz miękką szmatkę i przecieraj nią brudne powierzchnie.

Nasza rada. Sody oczyszczonej i octu możesz użyć również do czyszczenia odpływu! Wsyp do niego ¼ szklanki sody i zalej ½ szklanki octu. Następnie poczekaj 15 minut i przelej odpływ dużą ilością wrzącej wody.

 

Naturalny płyn do mycia naczyń

Składniki:

  • 3 cytryny (sok)
  • 2 szklanki wody
  • ¾ szklanki soli
  • 1/3 szklanki octu

Przygotowanie: zmieszaj ze sobą wszystkie składniki, następnie gotuj je przez około 10 minut, mieszając. Płyn powinien nieco się zagęścić. Możesz używać go jak zwykłego płynu do naczyń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *