Jak pielęgnować pieprzyki?

Możesz je kochać albo ich nienawidzić. Uczynić z nich swój atut lub tuszować makijażem. Mają je wszyscy. Pojawiają się na skórze przez całe nasze życie. Dodają Ci dziewczęcego uroku i zazwyczaj są zupełnie niegroźne.

Znamię usytuowane na twarzy może stać się Twoim walorem – pieprzyk na twarzy stanowił znak rozpoznawczy Marilyn Monroe, zdobi też buzię topowej światowej modelki Cindy Crawford. Pieprzyki najczęściej pojawiają się jednak na rękach, nogach i w okolicach dekoltu, a więc w miejscach najbardziej narażonych na działanie słońca.

Jak powstają pieprzyki?

Pieprzykami nazywamy niewielkich rozmiarów zmiany barwnikowe, które pojawiają się na ludzkiej skórze. W czasie naszego życia niektóre znikają, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Ich ilość, wielkość i kształt zależą od indywidualnych predyspozycji.

Powstają wskutek nierównomiernego rozłożenia melaniny w naskórku. Melanina – barwnik nadający kolor naszym włosom, oczom oraz skórze – jest wytwarzana przez komórki położone w najgłębszej warstwie naskórka. Na proces jej produkcji wpływa między innymi promieniowanie słoneczne. Zawdzięczamy jej naszą piękną letnią opaleniznę. Czasami komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny formują się w zagęszczone skupisko. Właśnie w ten sposób powstają nasze pieprzyki. Nie jest do końca jasne, dlaczego tak się dzieje, wydaje się, że jest to mechanizm zupełnie losowy.

Czy pieprzyki są groźne?

Przebarwienia i znamiona mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Słusznie kojarzą nam się z czerniakiem – rodzajem nowotworu, który powstaje z tych samych komórek barwnikowych, które odpowiadają za produkcję melaniny. Wczesne wykrycie czerniaka umożliwia szybką interwencję i całkowite wyleczenie.

Większość pieprzyków jest jednak nieszkodliwa, zwłaszcza, jeśli odpowiednio o nie dbamy. Warto chronić swoją skórę przed nadmierną ekspozycją na promienie UV, używając w słoneczne dni kremu z filtrem. Podczas plażowania powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza na rozległe lub wypukłe przebarwienia i posmarować je preparatem zapewniającym wysoką ochronę przeciwsłoneczną.

Usuwać czy nie usuwać?

Pieprzyki można usunąć zarówno ze względu na wskazania medyczne, jak i z powodu własnych preferencji estetycznych. Najpopularniejszą metodą usuwania przebarwień jest użycie lasera. Zmiany bywają też wycinane przez chirurga.

Nie ma potrzeby pozbywania się wszystkich pieprzyków, które pojawiają się na naszej skórze – byłoby to zresztą niemożliwe! Zdecydowana większość z nich jest całkowicie niegroźna.

Przede wszystkim – obserwuj!

Wszystkie niepokojące objawy związane z pieprzykami powinny zostać skonsultowane z lekarzem dermatologiem. Obejrzy on zmianę pod specjalnym mikroskopem i na podstawie oględzin zadecyduje o ewentualnym usunięciu. Warto przemyśleć również pozbycie się wypukłych, dużych pieprzyków lub brodawek, znajdujących się w miejscu stale narażonym na urazy, np. pod ramiączkiem biustonosza.

Uważnie obserwuj swoje pieprzyki! Jeśli regularnie będziesz poświęcać kilka chwil na obejrzenie swojej skóry, na pewno nie przegapisz niebezpiecznych zmian. Do objawów, które powinny Cię zaniepokoić należą:

  • Nagły rozrost pieprzyka
  • Zaczerwienienie
  • Zmiana barwy na czarną
  • Ropa lub krew sączące się ze zmiany
  • Wyrastające z pieprzyka włosy

 

Nasza rada: Pokochaj swoje pieprzyki! Jesteś piękna taka, jaka jesteś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *