Dłonie nie lubią zimy

Zimą szczególnie często narzekamy na kondycję naszych dłoni. Stają się przesuszone, skórki wokół paznokci twardnieją, a paznokcie się kruszą. Dlaczego tak się dzieje i jak im pomóc?

 

Zakładanie rękawiczek zimą jest konieczne, ale niewystarczające. Niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Dobry krem do dłoni powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce.

 

Dlaczego dłonie marzną?

Gdy wychodzisz na zimne powietrze, organizm uruchamia procesy, które w pierwszej kolejności mają za zadanie ogrzanie narządów wewnętrznych. Kierowane jest do nich więcej krwi, co obkurcza naczynia włosowate. Krążenie spowalnia,  dlatego dłonie wychładzają się i robią się podatne na odmrożenia.

 

Po zimie dłonie wymagają szczególnej troski

Nie tylko chłód i wiatr osłabiają kondycję skóry dłoni. W pomieszczeniach nie jest lepiej. Rozkręcone kaloryfery dają może przyjemne ciepło, ale bardzo wysuszają powietrze. Częste mycie dłoni także ma niekorzystny wpływ. Wybieraj delikatne, naturalne mydła o pH 5,5, a ręce dokładnie, ale delikatnie osusz ręcznikiem. Następnie wmasuj dobry krem.

Skóra dłoni błyskawicznie się odwadnia, a każdorazowe mycie pozbawia jej delikatnego płaszcza lipidowego. Krem do rąk powinien nie tylko je nawilżać, ale przede wszystkim odżywiać i chronić. Wybierz taki na bazie gliceryny, masła shea lub olejków roślinnych, wzbogacony o antyoksydanty. Używaj go jak najczęściej. Możesz także wsmarować grubą warstwę kremu na noc, a następnie załóż cienkie bawełniane rękawiczki. Twoja skóra będzie Ci wdzięczna!

 

Domowa pielęgnacja

Pamiętaj, aby wszelkie domowe czynności wymagające użycia detergentów wykonywać w rękawiczkach ochronnych.  Włóż je, nawet jeśli do zmycia masz tylko 3 talerze.

W drogeriach dostępnych jest wiele ekspresowych maseczek do twarzy. Możesz użyć ich do dłoni. Wsmaruj grubą warstwę, załóż foliowe rękawiczki i trzymaj ręce pod kocem. Po 10 – 15 minutach możesz zdjąć rękawiczki. Zobaczysz różnicę!

Raz na jakiś czas wykonaj też peeling dłoni. Pomoże on pozbyć się martwego naskórka i pobudzi krążenie. Nie musisz kupować kolejnego specyfiku. Możesz go przygotować w domu.

Delikatny peeling do dłoni:

  • Łyżka oliwy z oliwek
  • Łyżka drobnoziarnistego cukru
  • Łyżeczka miodu

 

Nasza rada: Gdy jest naprawdę zimno lub gdy marzną Ci dłonie, wybierz rękawiczki dwupalczaste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *