Jak dbać o zęby dzieci?

Stan zębów mlecznych ma wpływ na przyszłe uzębienie. Pierwsze ząbki są także mniej zmineralizowane niż stałe i stąd bardziej podatne na próchnicę. Nieleczona próchnica prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych. Dlatego o ząbki maluszka należy dbać od samego początku i wyrabiać u dziecka zdrowe nawyki.

 

Zanim pojawią się pierwsze ząbki

Dziąsła niemowlaka należy przemywać podczas codziennej higieny. Wystarczy namoczyć wacik wodą lub herbatką rumiankową i delikatnie je oczyścić z resztek mleka lub pokarmu.

 

Zęby mleczne

Pierwsze ząbki maluszka oznaczają czas na pierwszą szczoteczkę. Szczoteczki dla najmłodszych wykonane są z silikonu. Można wybrać specjalną nakładkę na palec dorosłego, który w ten sposób może czyścić nowe ząbki. Gdy zębów przybędzie, kolej na pierwszą, „klasyczną szczoteczkę”. Należy pamiętać, aby była wykonana z miękkiego lub bardzo miękkiego włosia i miała małą główkę.

Często maluszki chcą myć zęby same. Pozwólmy im. Oczywiście zdolności manualne małych dzieci nie są jeszcze wystarczające, aby dokładnie wyczyścić zęby, dlatego to dorosły odpowiada za dokładne wyszorowanie ząbków.

 

Mleczaki a karmienie

Mówi się, że mleko mamy chroni  ząbki niemowlaka przed próchnicą. I faktycznie tak jest. Mleko kobiece zawiera przeciwciała spowalniające namnażanie się bakterii w buzi, działa bakteriobójczo, chroni szkliwo. Należy jednak pamiętać, że mechanizm ten działa jedynie do momentu wprowadzenia pokarmów stałych do diety maluszka.

O zęby mleczne należy dbać tak samo starannie jak o stałe!

 

Jak myjemy zęby?

Dzieciom, które nie ukończyły 2 latek, myje się ząbki ruchami okrężnymi.

Starszym dzieciom powierzchnie żujące czyścimy ruchem szorowania, natomiast boczne powierzchnie zębów czyścimy ruchem wymiatającym – zaczynając od miejsca przy dziąśle.

 

Kiedy zwrócić się do stomatologa?

Zachęcamy do regularnych, kontrolnych wizyt u dentysty co 6 miesięcy. Często pierwsze zmiany w zębach odbywają się bez wyraźnego odczucia dyskomfortu ze strony dziecka.

Natomiast na pewno należy umówić się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, jeżeli dziecko skarży się na ból, szczególnie przy jedzeniu lub gdy zauważymy jakiekolwiek zmiany koloru na zębach i tkankach wokół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *