Jak pielęgnować skórę noworodków i niemowląt ?

Skóra noworodków i niemowląt jest bardzo cienka o delikatna. Ma słabo wykształcony ochronny płaszcz lipidowy, mniej jest gruczołów potowych. Jest bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych.

Naskórek łatwiej przepuszcza różnorodne substancje, które kumulując się, mogą wykazywać działanie toksyczne. Te odmienności w budowie i funkcjonowaniu skóry noworodka i niemowlęcia powodują, że kosmetyki przeznaczone dla dzieci muszą spełniać określone wymogi.

Jak dbać o skórę najmłodszych?

Podstawą pielęgnacji skóry noworodka i niemowlęcia jest kąpiel. Kiedyś uważano, że maleństwo powinno być kąpane codziennie. Pomagało to w wieczornych rytuałach. Dziś odchodzi się od tego przekonania. Zbyt częste i długie kąpiele mogą zmyć naturalny płaszcz ochronny niemowlęcia.

Jak często zatem kąpać maleństwo?

2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Podczas kąpieli używać należy środków do mycia odpowiednich do wieku dziecka lub myć wyłącznie wodą. Oto kilka dodatkowych porad:

 • Jeśli stosujesz środki myjące, to wyłącznie bezzapachowe o pH 5,5-6,5 (syndety, oliwki do kąpieli) tak, aby nie podrażniły delikatnej skóry. Aromaty w środkach myjących to zazwyczaj sztuczne kompozycje zapachowe.
 • Pamiętaj, że wiele produktów do kąpieli dziecka zawiera oleje, sacharydy i białka, które mogą być przyczyną odczynów alergicznych na skórze. Jeśli zauważysz suche zaczerwienie na ciele bobasa, zmień środek myjący.
 • Popularna substancja pieniąca zawarta w większości mydeł w płynie i płynach do kąpieli SLS – Sodium Lauryl Sulfate zaburza naturalną hydrolipidową barierę naskórka. Szukaj preparatów, które jej nie zawierają.
 • Nie używaj myjek ani gąbek – wystarczy umycie dziecka ręką. Pamiętaj o pielęgnacji miejsc między fałdkami skóry, gdyż łatwo tam o odparzenia. Możesz wykorzystać do tego celu ewentualnie pieluchę tetrową, którą wypierzesz po każdej kąpieli.
 • Do kąpieli używaj wody o temperaturze 34-37°C. Wodę sprawdzisz za pomocą termometra lub wsadzając odkryty łokieć do wanienki. Dziecko zanurzaj powoli, obserwując jego reakcje.

 

W ciągu dnia skóra także powinna być odpowiednio traktowana i zabezpieczona.

Dlatego:

 • Ubieraj dziecko w przewiewne i wykonane z materiałów naturalnych ubrania (najlepiej bawełna). Dbaj też, by nie były one zbyt ciasne, nie ocierały i nie krępowały ruchów.
 • Zapewniaj optymalną temperaturę w mieszkaniu – zbyt niska wychłodzi organizm maluszka, zbyt wysoka – przegrzeje go. Dodatkowo rozkręcone zimą kaloryfery wysuszają powietrze w mieszkaniu. W takiej sytuacji warto w sypialni dziecka ustawić nawilżacz powietrza lub na noc rozwiesić tam pranie.
 • Jeśli skóra dziecka nie ma podrażnień, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych środków pielęgnacyjnych. Przy skórze przesuszonej można stosować preparaty nawilżające. Możesz użyć oliwy z oliwek czy oleju kokosowego do pielęgnacji skóry maluszka. To naturalne substancje.

 

Nie zapominaj o regularnej zmianie pieluszek.

 • Zmieniaj pampersa maksymalnie co 3 godziny lub za każdym razem, gdy zaistnieje taka potrzeba. Jak najczęściej pozwalaj dziecku leżeć bez pieluszki tak, aby skóra pupy mogła swobodnie pooddychać. Gdy skóra ulegnie odparzeniom – użyj specjalnego do tego celu kremu. Nie ma potrzeby używać go profilaktycznie.
 • Na okolicę pieluszkową zaleca się stosować pudry lub zasypki. Zawierają one talk i tlenek cynku, które pochłaniają wilgoć i zapobiegają odparzeniom. Odpowiedni będzie także łagodny natłuszczający krem dla niemowląt.
 • Nawet jeśli danego dnia nie robisz kąpieli dla bobasa, warto na noc przemyć pupę pod kranem z bieżącą wodą.

Spacery – ważna rzecz

 • Podczas spacerów nie narażaj skóry malucha na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Pamiętaj o parasolu przeciwsłonecznym i kremie z filtrem podczas letnich miesięcy.
 • W mroźne i bardzo wietrzne dni zabezpieczaj skórę twarzy odpowiednim tłustym kremem.
 • Najlepiej ubieraj dziecko na cebulkę. Maluszek na ogół potrzebuje jednej warstwy więcej niż dorośli. Jeśli na ciele zauważysz potówki, oznacza to, że niemowlaczkowi jest za ciepło i ma za dużo ubrań na sobie.

Nasza rada. Nie stresuj się i nie panikuj. Wybieraj kremy o najprostszym składzie, z naturalnymi składnikami, bez szkodliwych substancji konserwujących. Kolorowe, pieniące się płyny do kąpieli zdecydowanie nie nadają się na ten etap życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *