Nie daj się jesiennej depresji

Słońca coraz mniej. Za oknem ciemno i ponuro. Pogoda co chwila się zmienia. Beztroskie lato się skończyło. O tej porze roku łatwo popaść w melancholię. Coraz więcej osób skarży się na jesienną depresję.

Jesienna depresja może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku. Pojawia się głównie na przełomie października i listopada. Za jej pojawienie się odpowiadają głównie zaburzenia hormonalne wywołane brakiem dostatecznej ilości światła słonecznego. Organizm produkuje więcej melatoniny, a mniej serotoniny i dopaminy.

Czym jest depresja? 

To choroba charakteryzująca się zaburzeniem nastroju. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że jest to czwarta najczęściej występująca dolegliwość na świecie.

Objawy depresji:

 • Utrata życiowej energii
 • Przygnębienie, przedłużające się uczucie smutku, apatia
 • Utrata wiary we własne siły
 • Problemy ze snem lub nadmierna senność
 • Nieodczuwanie przyjemności i poczucie bezsensu życia
 • Niechęć do pracy, codziennych zajęć
 • Drażliwość, nerwowość
 • Izolowanie się od otoczenia
 • Niedbałość o wygląd zewnętrzny
 • Problemy z koncentracją
 • Brak apetytu lub nadmierny apetyt
 • Spadek libido
 • U kobiet mogą wystąpić zaburzenia cyklu miesiączkowego

Jak można pokonać jesienną depresję?

Jeśli cierpisz na sezonowe obniżenie nastroju (SAD – seasonal affective disorder), nie zawsze konieczne jest sięganie  po leki przeciwdepresyjne. Przede wszystkim nie należy poddawać się smutkom. Można zacząć od zastosowania prostych metod, które pomogą przetrwać ten trudny okres i zwalczyć jesienną melancholię.

 1. Odpowiednio długi sen

Wysypiaj się. Kładź się spać odpowiednio wcześnie. Nie doprowadzaj do rozregulowania zegara biologicznego. Zmęczenie może nasilać objawy złego samopoczucia.

 1. Zdrowe odżywianie

W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminę D i kwasy omega-3 (np. ryby), owoce i warzywa. Ogranicz picie kawy, mocnej czarnej herbaty, alkoholu. Zrezygnuj z palenia papierosów. Pomóc może za to kawałek dobrej, ciemnej czekolady – zawarta w niej fenyloetyloamina poprawia nastrój.

 1. Aktywność fizyczna

Ruch to zdrowie. I więcej hormonów szczęścia! Wybierz taką aktywność, jaką najbardziej lubisz. Możesz zapisać się na aerobik lub basen. Zajęcia jogi dodatkowo wyciszą i ukoją skołatane nerwy. Ważny jest nawyk regularnego ćwiczenia. Jeśli trudno włożyć Ci w grafik zajęcia zorganizowane, poćwicz w domu. W internecie mnóstwo jest filmów z instrukcjami. Doskonały będzie także energiczny spacer.

 1. Światło

Brak dostatecznej ilości światła słonecznego wpływa na spadek nastroju. To nie przypadek, że tym więcej notuje się przypadków sezonowej depresji, im dalej od równika. Dlatego spędzaj wolny czas na świeżym powietrzu, korzystaj z każdego promienia słońca. Coraz bardziej popularna staje się terapia światłem. Możesz też kupić specjalną lampę antydepresyjną i postawić ją w domu czy przy biurku.

 1. Kontakt z innymi ludźmi

Nie zamykaj się w domu. Otaczaj się ludźmi, którzy są pozytywnie nastawieni do życia. Czasami zwykła rozmowa z drugą osobą może pomóc.

 1. Pozytywne nastawienie

Pamiętaj, że jesień i zima w końcu miną, a za oknem znów zrobi się zielono i słonecznie. Sprawiaj sobie przyjemności. Dobra lektura czy książka przeniosą w inną rzeczywistość, gdy dopadnie gorszy nastrój.

Co robić, gdy objawy nie mijają?

Niestety wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na depresję. Niezwykle ważne jest, aby w porę wychwycić zmiany nastroju. Jeśli wszelkie sposoby poprawienia samopoczucia zawodzą, a przygnębienie i inne objawy depresji trwają ponad 2 tygodnie – należy udać się do specjalisty. Depresja jest chorobą podstępną. Negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Mogą także pojawić się myśli samobójcze.

Nasza rada: Przede wszystkim nie należy się wstydzić i udać się po pomoc do specjalisty. Wizyta u psychiatry nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego.

Pamiętaj, że jest wiele możliwości walki z jesienną depresją. Wkrótce znów będziesz mogła spojrzeć z uśmiechem w przyszłość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *